include_once("common_lab_header.php");
Excerpt for Bitcoin Kolay Kılavuz by , available in its entirety at Smashwords

BITCOIN

Kolay Kılavuz

ERKAN İNCE

2018

İstanbul

1

Giriş

Blockchain teknolojisi ve devamında Cryptocurrency dünyasına bir yıl önce bir tesadüf eseri girdim. Günün çok büyük bir bölümünü cripto işine ayırarak epeyce yol aldım. Hızlandırılmış bir eğitimden geçtim bile diyebilirim. Her şeyi deneyerek öğrendim. Birçok hata yaptım, para kaybettim, kazandım. Şu anda mevcut yaklaşık 1600 cripto projesinin birçoğunun ne işe yaradığını öğrendim, üzerinde kafa yordum, haklarında makaleler okudum, videolar izledim. Bütün bunları yaparken, bu konunun gerçek duayeni olan Mehmet Hamdi Bol videoları konuyu anlamama çok yardımcı oldu. İşin pratiği ile ilgili bilgileri ise Alp Işık videolarından aldım. Sonuç olarak kısa zamanda çok yol kat ettim ve artık bu işi öğrendim diyebiliyorum.

Bu harcadığım emek sayesinde var olan mesleğime ilave olarak yeni bir meslek kazandım. Bir gün işsiz kalmak, parasız kalmak ihtimalinin yarattığı korkudan kurtuldum.

Küçük bir birikimim vardı. Bu birikimi doğru bir projeye yatırdım. İleride bana iyi bir emeklilik geliri getireceğinden kuşku duymuyorum.

Dünya yepyeni bir çağa girerken, gelişen teknolojiden uzak kalmadım ve kendimi “GÜNCEL” hissediyorum.

Crypto dünyasına girince, işin doğası gereği yan kollarla da ilgilenmek zorunda kaldım. Mesela BigData, Endüstri 4.0, yapay zeka (AI) gibi. Ve ülkemizin gündemi ile Dünya’nın gündeminin ne kadar birbirinden uzak olduğunu fark ettim, vizyonum genişledi.

Öğrendiğim şeylerin hiç de önemsiz olmadığını gördüm ve öğrendiklerimi başkaları ile paylaşmaya karar verdim. Biliyorum, bir konuda hele yepyeni bir teknoloji konusunda kitap yazmak elbette uzmanların işi. Ben uzman olduğumu iddia etmiyorum. Elbette bu konunun uzmanlarının yazdığı kitapları okudum. Zaten bir elin parmakları kadar az bu kitaplar. Ama bunları okuyup anlamak için, bilgisayar ile haşır neşir olmak yetmiyor. İlave bilgiler gerekiyor. Kitaplarda öyle teknik diller kullanılıyor ki, bu kitapları anlamak için konuyu bilmek gerekiyor. Yani, yazılan kitaplar bir doktora tıp öğretmek, bir şoföre motor öğretmek ya da bir elektrik ustasına voltajın ne olduğunu öğretmek için yazılmış. Tereciye tere satmak için yazılmış kitaplar.

Basit ve herkesin anlayabileceği bir kitap bulamadım. Belki vardır ama, ben bulamadım. Bu nedenle gördüğüm eksikliği gidermek için basit bir kitap yazmaya karar verdim. Amacım bu kitabı okuyanlara başlamak için cesaret vermek. Yoksa blockchain ve kripto dünyası o kadar büyük ki, kitaplarda yahut derslerde anlatmaya imkan yok!

Öğrenmenin tek bir yolu var: başlamak.

Kitabımda ağır edebi bir dil kullanmayı, ağdalı ve uzun cümleler kurmayı tercih etmedim. Bunu yapamayacağımdan değil, hedef kitlemin “bilimsel olmayan” ortalama insanlar olmasından dolayı böyle bir tercihte bulundum.

Bazen argo kullandım. Çünkü argo çok etkili bir dildir. Hadi dingil ya da maganda veya zonta kelimelerini İngilizceye çevirin bakalım? Derdim kurallara uymak değil, okuyanın anlamasını sağlamak. Bazı hatalar olabilir, olacaktır. Nazarlık olsun.

Elimden geldiği kadar basit örneklerle bu yüksek teknolojiyi anlatmaya çalışacağım. Bazen örneklerim yetersiz kalabilir. Eğer öyle bir tespit yaparsanız, siz kendi örneğinizi oluşturun. Göreceksiniz anlamanıza yardımcı olacak.

Hemen başlayalım.

2

Kripto Nedir

Ortada kağıt yok, değerli maden yok, imza yok. Ortada hiçbir şey yok, ve ortada olmayan bu şeye insanlar para diyorlar. Balon olduğu belli. Sonra arkasında kim var bunun? Garantisi nedir?

Herkes Bitcoin hakkında buna benzer sorular sorup sonra da kestirmeden değerlendirmelerde bulunuyorlar. Bu şekilde davrananlar büyük bir fırsatı kaçırıyor ve ileride çok ah vah edecekler.

Biliyorum diyenlerin büyük çoğunluğu kulaktan dolma bilgilere sahip. İnternet üzerinde araştırmaya kalksanız, muazzam bilgi kirliliğinin içinde gerçek bilgileri ayıklamak samanlıkta iğne aramaya benziyor.

Eğer benim başıma o güzel tesadüf gelmeseydi, ben de aynı bu soruları sorar ve sonra “Bırak bu işleri devlet su işleri.“ şeklinde yaklaşabilirdim. Ama şansım yaver gitti, önce Bitcoin değil blockchain karşıma çıktı. İnternette bir cihaz için inceleme ararken bir videoya rastladım. Neden izledim hatırlamıyorum ama, çok ilgimi çekti. Videoda kriptoloji anlatılıyordu. Blockchain yöntemiyle kriptoloji.

O güne kadar doğrusu kripto kelimesi ile bir işim olmamıştı. Kripto FETÖCÜ, kripto imamlar derken kripto deyince aklıma kendini gizleyen kötü insanlar geliyordu. Kripto demek gizli demek sanıyordum. Meğer öyle değilmiş. Millet olarak kavramların içini boşaltmaya, eğmeye bükmeye çok meraklıyız ya. Bunu yapmayı bi bok sanıyoruz ya.

Fıkralarda geçen namıkemal ( kemal olarak adlandırılan ) kelimesini hemen milli şairimiz Namık Kemal’e çevirebiliyor ve buna gülebiliyoruz. Abdal kelimesinin içini boşaltıp aptal haline getirebiliyoruz. Birçok kavramın içini boşaltıp, gerçek anlamından ya çok dar ya da alakasız hale getirebiliyoruz. Bu çok kötü bir huyumuz ve bizim dünyanın kullandığı kavramları anlamamızı engelliyor ama, farkında bile değiliz.

Kripto kelimesinin de başına aynı şeyler gelmiş. Kripto deyince gizli, saklı ve kötü bir şey anlıyoruz. Başta bahsettiğim kripto dünyasına girmeme neden olan o videoyu izleyinceye kadar ben de öyle sanıyordum. Videoyu izleyince kriptonun ne demek olduğunu ancak anladım. Meğer kripto kelimesi öyle kötü bir şey değilmiş, gizli kapaklı anlamına da gelmiyormuş.

Blockchain denen şeyin aslında kriptoloji, yani yüksek matematik sayesinde işleyen bir teknoloji olduğunu, Bitcoin denen diğer acayip şeyin de bu teknoloji üzerine bina edilmiş olduğunu kavradım. İşin enteresanı, o güne kadar Bitcoin adını bile duymamıştım.

Şimdi kripto nedir, bunu bir örnekle anlatayım:

Diyelim ki evde, iş yerinde veya başka bir yerde bir kasanız var. Bu kasanın anahtarı da iki tane; birisi sizde, diğeri kardeşinizde. Kasada da paranız var. Paranız ne kadar güvendedir? Her ikinizden birinin anahtarı düşürebileceğinin veya kaybedeceğinin bir garantisi var mı? Yok tabii ki. Bu anahtarı eğer kasaya ait olduğunu bilen biri ele geçirdiyse, kasanızın içindekiler daha da tehlikeye girmiş demektir. Bu tür tehlikeler çoğunlukla yakınınızdaki sizleri bilen, tanıyan insanlardan gelir.

Ama eğer kasanız elektronik şifre ile açılıyorsa ve ilaveten önce birinci şifre ve sonra ikinci şifrenin girilmesi gerekiyorsa ve bunun için mutlaka ikinizin birlikte kasayı açmanız gerekiyorsa paranız daha güvenli değil midir? Cevabını siz verin.

Şimdi ikinci safhaya geçelim: diyelim ki altı kardeşsiniz ve şifre altı kardeşte ayrı ayrı. Ve Altı şifre sırası ile girilmediği sürece kasa açılmıyor. Bu durumda beş kardeş bir araya gelseniz, kasayı açabilir misiniz? Bunu gözünüzde canlandırın. İşte kripto böyle bir kilittir.

Blockchain teknolojisi de kripto kullanarak bilgileri kilitleyen sistemdir.

Kripto para deyince de, uzun ve kırılması imkansız şifreler ile korunmuş para kayıtları akla gelir.

Fiat paralar olarak adlandırılan Dolar, Euro ve TL gibi paralar ile kripto paralar arasındaki muazzam farkları eğer kripto dünyasına girerseniz, zamanla anlayacaksınız. Şimdilik bankada olan paranız için küçük bir inceleme yapalım.

3

Bankadaki ParanızCebinizde, cüzdanınızda paranız var. Ama bütün paranız cüzdanınızda mı? Elbette ki hayır. Her kimin parası var ise büyük çoğunluğu bankada duruyor. Bankalar paranızın üzerine

“Bu para Ahmet’in.”

“Bu para Fatma’nın.” şeklinde etiketler yapıştırarak saklamıyorlar. Sizin filan miktar paranız olduğunu bilgisayarlara kaydediyorlar. Yani sizin paranız bankadaki bir kayıttan ibaret.

Peki bankadaki paranız olduğuna dair kayıt ne kadar güvenli? Ben son derece güvensiz olduğunu bizzat gördüğüm mağdurlardan biliyorum. Hele o bankada bir akrabanız, bir tanıdığınız varsa ve kötü niyetli ise, tehlike daha çok artıyor. Çünkü olası olumsuz bir durumda bankanın kayıtları geçerli. Kötü niyetli biri kitabına uygun şekilde banka kayıtlarını değiştirebiliyorsa, yandı gülüm keten helva. Asla paranız olduğunu ispat edemezsiniz. Hele dijital kayıtlarda? Sizi tanıyan ve bu işi iyi bilen biri paranızı öyle bir yok eder ki, asla bulunamaz. Elbette bu tür olaylarda bazı kötü niyetlilerin yakalandığını haberlerde görüyoruz. Ama bilmediğimiz şu: acaba yüzde kaçı yakalanıyor?

4

Kripto Paralar Güvenli MiBankalara nazaran daha güvenli. Bu güvenceyi sağlayan da kriptoloji. Kriptolojinin ilk uygulaması da blockchain teknolojisi.

Blockchain teknolojisi kripto paraları nasıl güvence altına alıyor?


Purchase this book or download sample versions for your ebook reader.
(Pages 1-5 show above.)